הלב נשבר: אלכסיי נבלני מת בכלא – אמנסטי תאבק למען הצדק

ליבנו כואב אודות החדשות מרוסיה ביום שישי, ה-16 בפברואר 2024, אז הודיע שירות הכלא הפדרלי הרוסי (FSIN) כי אסיר המצפון ופעיל האופוזיציה, אלכסיי נבלני, מת בבית הכלא לאחר כ-37 חודשי מאסר. בשנים האחרונות התפרסם נבלני כאחד הקולות הבולטים ביותר נגד משטרו של ולדימיר פוטין ברוסיה.

כעו”ד ופעיל פוליטי, נבלני ניהל בלוגים וקמפיינים שהתמקדו בחשיפת שחיתויות של הממשל הרוסי. הוא ייסד את הקרן נגד שחיתות (FBK), אשר נסגרה על ידי הקרמלין לאחר שתויגה כ”קיצונית”. לפני כארבע שנים, באוגוסט 2020, נבלני הורעל באמצעות גז עצבים מסוג ניבצ’וק, עת שהיה בטיסה פנים-רוסית – הראיות הצביעו כי האחראיות להרעלה הייתה של הרשויות הרוסיות.

לאחר לחץ בינלאומי כבד, עת שהייתה סכנה חמורה לחייו של נבלני בעקבות ההרעלה, הסכימה רוסיה להעבירו לטיפול מציל חיים בגרמניה. לאחר מספר חודשים בהם צוותי רפואה בגרמניה ייצבו את מצבו, נבלני החליט לחזור לרוסיה, על אף הסכנות החמורות. מאז ה־17 בינואר 2021, עם שובו לרוסיה, הוא היה במעצר.

תחילה נידון נבלני לעונש מאסר של 3.5 שנים אך מאוחר יותר הגדיל בית המשפט את עונשו ב-19 שנים נוספות. הוא נכלא באחת ממושבת העונשין הידועות ביותר לשמצה, באזור החוג הארקטי של רוסיה, ונשללו ממנו זכויות אדם בסיסיות. ביום שישי ה-16 בפברואר 2024, טען שירות ביתי הכלא הרוסי כי לאחר טיול בחצר, נבלני איבד את הכרתו ומת.

“אלכסיי פעל נגד שחיתות וקרא תיגר על פוטין. מותו הוא כתב האישום החמור ביותר נגד שלטונו הדכאני של הקרמלין. “

אנייס קאלאמאר, מזכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל

אמנסטי הזהירה ונלחמה למען נבלני – סופו הטראגי אינו המילה האחרונה

אמנסטי אינטרנשיונל הזהירה לאורך השנים מפני הסכנות הרבות אשר נשקפות לחייו של נבלני במאסר. במהלך השנים, אמנסטי הגדירה אותו כאסיר מצפון ולחצה על רוסיה לנהל את משפטו בשקיפות, להגן על זכויותיו בזמן מאסר ולשחררו לחופשי.

כעת, אמנסטי מפעילה לחץ על הקהילה הבינלאומית לנקוט בפעולות קונקרטיות אשר יחשפו את האמת ויובילו להעמדה לדין של האחראים. בין היתר, ובשעה שדיווחים לא מאומתים על סימני אלימות שנמצאו על גופתו של נבלני, אמנסטי דורשת שתיערך על ידי מומחים פורנזיים חקירה עצמאית ושקופה ונתיחה של גופתו, וזאת על ידי משקיפים בינלאומיים.

“כמו כל כך הרבה אחרים שנכלאו שלא בצדק והיו נתונים לתנאים לא אנושיים רק בגלל שהתבטאו בחופשיות, את אלכסיי נבלני מעולם לא היה צריך לכלוא מאחורי סורג ובריח מלכתחילה.”

אמנסטי אינטרנשיונל
A protest against Russia’s invasion of Ukraine in central Moscow on March 2, 2022 ©️ AFP via Getty Images

מאז פברואר 2022, עת פתחה רוסיה במלחמה על אוקראינה, אנו באמנסטי ישראל פרסמנו ביתר שאת על המתקפה החמורה של הקרמלין נגד פעילי זכויות אדם ואזרח מקומיים. בכתבות דיכוי פנימי, מדרון חלקלק, ו-ללא רחמים כתבנו אודות הפרות זכויותיהם של מתנגדי משטר רוסיים והסכנות הכרוכות בכך לעתיד טוב יותר. היום, יותר מתמיד, עלינו להתאחד במטרה להגן על אזרחים ופעילי זכויות אדם שנפגעים בעקבות פעולות נוראיות של משטרים קיצונים.

אמנסטי ישראל מצרה על מותו של אלכסיי נבלני, ואנו נמשיך להיאבק למען שמירה והגנה על זכויות אדם ואזרח מסביב לעולם!

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם!