נגד כל העולם: החות’ים בגל מעצרים של פעילי חברה אזרחית ועובדי האו”ם

מלחמת האזרחים בין הכוחות החות’ים לכוחות ההתנגדות, בהובלת ערב הסעודית, פרצה בתימן לפני כעשור, והביאה עימה את אחד מהאסונות ההומניטריים הקשים של המאה ה-21. בעבר, פרסמנו בהרחבה אודות הפרות זכויות האדם החמורות אשר מתבצעות בתימן בזמן מלחמת האזרחים: מאות אלפי מקרי מוות, רעב קיצוני, עינויים, מעצרים שרירותיים ועוד פשעי מלחמה קיצוניים.

בפרסום חדש של אמנסטי אינטרנשיונל, אנו חושפים כי בחודש יוני 2024 פתחו הרשויות החות’יות בגל מעצרים שרירותיים נגד פעילי זכויות אדם, עובדים של האו”ם ועובדים בארגוני החברה האזרחית בתימן. מאז מעצרם, מקומם ומצבם נותר בערפל והם מוחזקים ללא תקשורת עם עורכי דינם ומשפחותיהם. אמנסטי אינטרנשיונל ראיינה 10 אנשים, לרבות עורכי דין ומומחים לזכויות אדם ונושאים הומניטריים עם ידע על המצב בשטח ואישרה את הנתונים.

בין ה-31 במאי ל-9 ביוני 2024, כוחות הביטחון החות’ים ערכו סדרה של פשיטות בעיר הבירה צנעא, באל הודיאדה ובחג’ה, ועצרו לפחות 27 עובדים המוניטריים ופעילי זכויות אדם, בהם ארבע נשים ו-23 גברים. במעצרים השרירותיים נעצרו עובדים של האו”ם, ולפחות שבעה עובדים בארגונים מקומיים ובינלאומיים נוספים אשר נלקחו מבתיהם או ממקומות העבודה שלהם ומאז מיקומם ומצבם הבריאותי אינו ידוע.

במקרים מסוימים הרשויות סגרו שכונות שלמות לצורך הפשיטות, ובמהלכן, הכוחות החות’ים ערכו חיפושים פולשניים והחרימו טלפונים, מחשבים ניידים, כוננים קשיחים, מסמכים ותמונות אישיות מן העצורים. בנוסף, לפחות שלושה בני משפחה של העצורים – בניהם שני ילדים – נעצרו למשך 10 ימים לפחות.

Fighters in the Khormaksar area of Yemen’s southern city of Aden, on June 2022 © AFP via Getty Images

גל המעצרים האחרון של הרשויות החות’יות עורר פחד רב בקרב עובדי חברה אזרחית בתימן, אשר חשים שהם נמצאים בסיכון קיצוני למעצר ופעולות תגמול על ביצוע עבודתם. המעצרים התרחשו במקביל לקמפיין תקשורתי מתמשך בהובלת הרשויות החות’יות, בו האשימו את הארגונים ההומניטריים וצוותיהם בהתארגנויות קונספירטיביות נגד המשטר והאינטרסים של המדינה.

“גל המעצרים המצמרר הזה מכוון לפגיעה בזכויות אדם והקהילה ההומניטרית הוא עוד תזכורת חזקה להרחקת הלכת שהרשויות החות’יות ילכו על מנת לדכא את החברה האזרחית.”

דיאלה חיידר, חוקרת תימן באמנסטי אינטרנשיונל.

ב-10 ביוני 2024, זמן קצר לאחר ביצוע גל המעצרים, הודיע ​​שירות הביטחון והמודיעין החות’י על “גילוי” של מה שהם כינו “רשת ריגול”. יומיים לאחר מכן, ערוץ הטלוויזיה אל משירא אשר מזוהה עם הרשויות החות’יות, שידר סרטון ובו קבוצה אחרת של אנשים אשר נעצרו בין 2021 ל-2023 והוחזקו במעצר מאז, “מודים” בריגול.

בשנים האחרונות אמנסטי אינטרנשיונל, וארגוני זכויות אדם נוספים, תיעדו שימוש שיטתי של הרשויות החות’יות בעינויים להוצאת “הודאות” מעצורים. ההיסטוריה של החות’ים מעוררת חשש כבד כי סרטון העצורים, בו הם “הודו” בריגול, נעשה לאחר שהיו חשופים ללחץ רב ואף לעינויים. אמנסטי מזכירה כי שידור טלוויזיוני של הודאות כפויות מפר בצורה חמורה את זכויותיהם של העצורים לחזקת החפות ולא להפליל את עצמם בשל הפעלת כוח לא מידתי.

מאז 2015, אמנסטי אינטרנשיונל תיעדה עשרות מקרים בהם עיתונאים, מגיני זכויות אדם, מתנגדים פוליטיים ובני מיעוטים דתיים, הועמדו למשפטים לא הוגנים בפני בית הדין הפלילי המיוחד בצנעא (SCC) בגין האשמות בדבר ריגול אשר מחייבות עונש מוות לפי החוק התימני. בכל המקרים שאמנסטי חקרה, נראה היה כי רשויות התביעה של החות’ים השתמשו בהאשמות הריגול כאמצעי לרדוף יריבים פוליטיים ולהשתיק התנגדות למשטרם.

לאחרונה, ב-1 ביוני, בית הדין הפלילי המיוחד בצנעא גזר עונש מוות על 44 אנשים באשמת ריגול בעקבות משפט המוני ולא הוגן. 16 מן החשודים נשפטו בהיעדרם, ואילו 28 בלבד הובאו בפני בית המשפט. לדברי עורך דינם, ה-28 עברו עינויים והתעללויות קשות ביותר, על מנת לחלץ “הודאות” מן העצורים, , שעה שהם הוחזקו בבידוד במשך 9 חודשים.

אמנסטי אינטרנשיונל תמשיך לחקור, לדווח ולפעול כנגד כל הפרת זכויות אדם במלחמת האזרחים בתימן.

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם!