נאבקים להשמיע קול: ממשלת סנגל במתקפה חריפה על חופש הביטוי

את עצמאותה מצרפת השיגה סנגל ב-20 ביוני 1960, ומאז רבים רואים ברפובליקה המערב אפריקאית מודל מוצלח לדמוקרטיה רב-מפלגתית מתפקדת ביבשת אפריקה. למרות שלאורך השנים סנגל לא ידעה הפיכות צבאיות, אמנסטי אינטרנשיונל טוענת בדו”ח חדש כי הממשלה בהובלת הנשיא, מאקי סאל, מדכאת באופן חריף את חופש הביטוי והזכות להפגין.

במרץ 2021 החלה עלתה שלב המתקפה של הרשויות המקומיות נגד חופש ההפגנה: אז, אנשי אופוזיציה ופעילי חברה אזרחית נעצרו על רקע קיום הפגנות, כאשר לאורך השנה מפגינים רבים איבדו את חייהם עקב שימוש בנשק חי של כוחות הביטחון. כמו כן, רשות השידור הלאומית השעתה את השידורים של שני ערוצי טלוויזיה למשך 72 שעות, מכיוון שאלו ערכו שידורים חיים של ההפגנות.

לקראת ההפגנות אשר התקיימו במדינה בשנה שעברה, השלטונות הסנגליים שיבשו במכוון את הגישה לאינטרנט וחסמו רשתות חברתיות בכדי להקשות על המארגנים להגיע לקהלים נרחבים. בהפגנות עצמן 14 בני אדם נהרגו, בהם שלושה ילדים, בעקבות ירי בתחמושת חיה מצד כוחות הביטחון במספר מוקדי מחאה. בנוסף להרוגים, לפחות 400 בני אדם נפצעו כתוצאה מהדיכוי האלים מצד הרשויות.

“חופש הביטוי עומד בבסיס זכויות אדם נוספות כמו הזכות לחופש מחשבה, מצפון ודת – ומאפשר להן לפרוח”

אמנסטי אינטרנשיונל
AFP via Getty Images ©
דו”ח אמנסטי אינטרנשיונל חושף: האיום על חופש הביטוי בסנגל מחריף

בדו”ח אמנסטי אינטרנשיונל מחודש יוני האחרון, מניעה, אלימות, מעצרים שרירותיים: הזכות להפגין מאויימת”, אנו קוראים באופן דחוף לרשויות בסנגל לשפר את הביטחון האישי של מפגינים, להגן על הזכות להפגנה שלווה, לערוך חקירות עצמאיות לגבי מותם של מפגינים לאורך השנים, ולאסור שימוש מופרז בכוח של כוחות הביטחון בהפגנות שלוות.

ב-17 ביוני 2022, האופוזיציה הסנגלית ארגנה הפגנה בדקר, בירת המדינה, וזאת בעקבות החלטת המועצה החוקתית הסנגלית לא לאפשר לרשימת האופוזיציה להתמודד בבחירות. המחאה נאסרה בהוראת הרשויות המקומיות בטענה לסכנה להפרת הסדר הציבורי. למרות האיסור, במהלך היום התאספו מפגינים וניסו להגיע לכיכר הראשית בעיר הבירה, אלא שהם נתקלו ביד קשה של כוחות הביטחון, ושלושה מפגינים איבדו את חייהם.

במהלך אותו היום, מספר רב של מפגינים נעצרו על ידי המשטרה המקומית, לרבות מנהיגי אופוזיציה. שני חברי פרלמנט וראש עיריית גידוואייה (Guédiawaye), עיר במחוז דקר, נעצרו. ראש העירייה ואחד מחברי הפרלמנט נשפטו לעונשי מאסר על תנאי. האישומים נגד המפגינים ואנשי הציבור היו בגין “השתתפות או קריאה להשתתף בהפגנה לא מורשית”.

השימוש בכוח על ידי כוחות הביטחון במהלך הפגנות בסנגל, ומסביב לעולם, חייב להיות מוגבל למקרים קיצוניים בלבד, אשר בהם ברור שאי שמירה על החוק והסדר עלולה לגרום לפגיעה ממשית או לסכן חיים. אנו באמנסטי אינטרנשיונל מדגישים כי לפי המשפט הבינלאומי, השימוש בנשק חם אינו חוקי נגד מפגינים, למעט במקרים של איום ממשי על החיים או פגיעה חמורה בכוחות שמירת החוק או באזרחים.

AFP via Getty Images ©

אמנסטי אינטרנשיונל מודאגת מהמתקפה חסרת התקדים של ממשלות רבות בעולם, בהן ממשלת סנגל, על חופש הביטוי. אנו נמשיך לעקוב, לדווח ולפעול כנגד הפרות זכויות אדם מסביב לעולם.

הצטרפו אלינו עכשיו וביחד נשנה את העולם!