הקדמה

אלימות משטרתית הינה הפעלת כוח מופרז, בלתי-מידתי ומכוון מצד כוחות המשטרה. אמנם תפקידם של שוטרים כולל גם שימוש בכוח, אך המונח מתייחס להפעלה חריגה ושרירותית של אלימות נגד יחידים או קבוצות.

לאורך השנים, אמנסטי אינטרנשיונל עוקבת בדאגה אחר פרקטיקות של אלימות משטרתית נגד יחידים וקבוצות מודרות. אמנסטי אינטרנשיונל מזכירה כי השימוש בכוח קטלני, בין אם הוא נעשה בנשק קר או חם, חייב להיות המוצא האחרון של הכוחות המזוינים.

באינספור מקרים, כוחות משטרה מסביב לעולם השתמשו בכוח קטלני במטרה לפזר הפגנות או להתמודד עם סכנה, ולעתים קרובות ללא הצדקה. יתרה מכך, פעמים רבות שוטרים אשר פצעו או הרגו שלא בצדק, התחמקו מהשלכות ולא הובאו לדין.

לכן, אמנסטי אינטרנשיונל מקדמת באמצעות פרויקטים של חינוך והסברה מסביב לעולם את הפצת הזכויות האישיות והקולקטיביות של בני אדם כאשר הם נפגשים עם כוחות המשטרה – במטרה שהציבור יידע מה המשטרה רשאית לעשות ומה אסור עליה לעשות.

הבעיה

עמוס גיל ©

בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית, א.נשים רבים מתמודדים עם אלימות משטרתית קשה, אשר לכאורה מבוצעת על רקע גזעי, מעמדי או מגדרי, ובמטרה להשתיק ביקורת כלפי הרשויות. פלסטינים, אתיופים, נכים, חרדים וחברי קבוצות מודרות נוספות, חשופים פעמים רבות לאלימות משטרתית בתדירות ובעצימות גבוהה יותר.

גל ההפגנות נגד המהפכה המשטרית הוכיח את הטענה של אמנסטי אינטרנשיונל מאז ומתמיד: אלימות משטרתית היא סכנה חמורה לזכויות האדם. אם עד תחילת ההפגנות לרוב קבוצות מודרות, שנמצאות בפריפריה מעמדית וגאוגרפית, היו אלו שסבלו במידה מוגברת מאלימות ממסדית, גל ההפגנות האחרון הראה כי אלימות משטרתית הינה סכנה חמורה לכל.

בסוף חודש יולי 2023, פרסם אתר החדשות “כלכליסט” כי למעלה מ-1,000 בני אדם נעצרו במהלך כחצי שנה של הפגנות נגד הרפורמה המשפטית. למרות שאמנסטי ישראל לא חקרה את הנתונים המעודכנים נכון להיום, אנו סבורים כי מספר העצורים גבוה בהרבה.

במהלך החודשים האחרונים, מפגינים רבים נתקלו באלימות משטרתית קיצונית. הנאום של ניצב בדימוס עמי אשד, אשר כיהן עד לאחרונה כמפקד מחוז תל אביב במשטרת ישראל, שימש כהוכחה נוספת לסכנה המרחפת מעל זכויות אדם ואזרח במדינה בה המשטרה לא מאוזנת, ולא קיימים בלמים או פיקוח רציניים.

בחודש יולי הודיע אשד על פרישתו מהמשטרה וטען להדחה פוליטית בשל מה שהגדיר כ”יד קלה” שהוביל מול המפגינים נגד המהפכה המשטרית. בנאומו טען אשד כי לא הקשיב לגורמים מסוימים אשר רצו שיפנו את ההפגנות תוך דקות גם אם “במחיר נורא של שבירת ראשים, ריסוק עצמות וניפוץ האמנה שבין המשטרה לאזרחי המדינה”.

אמנסטי חוזרת ומבהירה: במדינה המקדשת את ערך החיים, השימוש בכוח קטלני חייב להיות המוצא האחרון של שוטר.

© איציק בן לוי

הריגתו בקיץ 2021 של איאד אל-חלאק, צעיר פלסטיני על הרצף האוטיסטי בתפקוד נמוך, משמשת דוגמא בולטת להפרת זכויות אדם חמורה שבוצעה על ידי השוטרים, וגובתה ע”י רשויות המדינה. בכך,מלבד ההרג המצער של איאד, משפחתו נותרה ללא צדק.

בבוקר של ה-30 במאי 2021 איאד אל-חלאק, פלסטיני בן 32, הלך ברובע המוסלמי של ירושלים. שוטרי משמר הגבול, אשר צפו בו במצלמות האבטחה, סברו כי הוא מחבל חמוש ופתחו במרדף רגלי אחריו.

ורד אבו חדיד, מדריכה במרכז אלווין שבו איאד היה מטופל, הייתה לצידו. ע”פ דיווחים, היא קראה אל עבר השוטרים שמדובר באדם בעל צרכים מיוחדים, אך אלו המשיכו במרדף. הם ירו לעברו פעמיים ופספסו אך אז איאד, שחיפש מחסה, נקלע למבוי סתום והשוטרים ירו בו בפלג גופו העליון. לאחר שנפל לקרקע, ולמרות זעקות המטפלת, לוחם משמר הגבול ירה בו שוב והרג אותו.

ביולי 2023 בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה מכל עברה את השוטר אשר ירה והרג את איאד, בטענה שערורייתית כי הוא פעל מתוך “הגנה עצמית מדומה”. בניתוח משפטי של הזיכוי, קבעו באתר החדשות שיחה מקומית כי השופטת אף שיקרה בכדי לזכות את השוטר.

המקרה הזה מוכיח עד כמה קלה היד על ההדק. אמנסטי מבהירה כי במידה ושוטר הפר את אחריותו להגן על אזרחים ללא הצדקה, עליו לעמוד לדין ולשאת באחריות המלאה.

כיום, אלימות משטרתית בישראל זוכה לסיקור נרחב יותר בתקשורת מכיוון שהיא מופנית באופן מוגבר נגד הציבור הרחב בהפגנות נגד המהפכה המשטרית. עם זאת, אמנסטי ישראל מזכירה כי הפרקטיקה של אלימות משטרתית, ולאחר מכן הגנה על השוטרים האלימים, מסכנת את כלל אזרחי ויושבי הארץ.

הפתרון של אמנסטי – פעולה מיידית ושינוי

© AFP via Getty Images

מאז הקמתה, אמנסטי אינטרנשיונל פועלת במגוון דרכים להתנגד ולמגר אלימות בלתי מידתית של כוחות שיטור נגד מפגינים, יחידים וקבוצות. עם זאת, חשוב לזכור כי לכל מדינה יש חוקים משלה, ואין פתרון קסם אשר יהפוך יחידים וקבוצות מסביב לעולם לבטוחים יותר.

אמנסטי אינטרנשיונל יצרה מסמך עם הנחיות לגבי השימוש בכוח על ידי רשויות אכיפת החוק, בו היא קובעות בבירור כיצד על המשטרה ועל כוחות ביטחון אחרים ברחבי העולם לנהוג על מנת לשפר את המדיניות והנהלים שלהם, תוך התייחסות גם לחקיקה.

 ההמלצות המרכזיות:

  • סמכותה של המשטרה להשתמש בכוח ובנשק חם חייב להיות מוסדר בחוק;
  • יש לעגן בחוק את עקרון “הגנה על החיים”, בו יקבע כי השימוש בכוח קטלני יתבצע רק במצב של הגנה מפני איום מיידי של מוות או פציעה חמורה;
  • המשטרה חייבת להגן על הזכות להפגין, ונקודת המוצא של הכוחות המזויינים צריכה להיות לא להשתמש בכוח נגד מפגינים;
  • במידה ואדם נעצר, על המשטרה לכבד את זכויותיו;
  • במידה וכוח מזויין גרם לפציעה או הרג במהלך מילוי תפקידו – תתבצע חקירה מהירה, יסודית ועצמאית.
19,000
בני אדם נהרגו ע”י כוחות משטרה מסביב לעולם בין השנים 2007 – 2012, ממוצע של יותר מ-10 אנשים כל יום!
600
מפגינים נהרגו ע”י המשטרה בעיראק ב-4 חודשים של מחאות!
5
בני אדם נהרגו בממוצע על ידי משטרת ריו דה ז’ניירו בכל יום ב-2019!
11,776
נשים נרצחות במקסיקו בממוצע בכל יום
1,000
עצורים ב-6 חודשים של מחאות נגד המהפכה המשטרית בישראל!
68
כתבי אישום הגישה מח”ש, שהם 1.2% מכלל התיקים שמח”ש בחנה ב-2021!
55%
מהתיקים שמח”ש בחנה בשנת 2021 נסגרו בלי שהועברו לגורם כלשהו במשטרה!
1.5%
מהעררים שהוגשו על החלטות מח”ש התקבלו (3 עררים מתוך 203)!
0
כתבי אישום הוגשו נגד לפחות 283 מפגינים אשר נעצרו ב”הפגנות בלפור”!

תמכו במאבק ליצירת עולם צודק יותר

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם