שימוש מופרז בכוח בפיזור הפגנות בגדה המערבית הכבושה

כבר ארבע שנים, מידי שבוע, מקיימים תושבי הכפר נבי סאלח הפגנות בלתי אלימות במחאה על מדיניות הרחבת ההתנחלויות. ההתנחלות חלמיש הוקמה על אדמות חקלאיות השייכות לנבי סאלח ולכפר פלסטיני שכן. ב-2009, מתנחלים מחלמיש השתלטו על מעיין אל קוואס הנמצא בשטח שבין שני הכפרים.

בהפגנות השבועיות משתתפים תושבי הכפר, ביניהם נשים וילדים. צה”ל מגיב להפגנות האלו בכוח מוגזם ומיותר, באמצעות ירי אש חיה, כדורי מתכת מצופים גומי, רימוני הלם ורימוני גז מדמיע, כמו גם שימוש באלות ותרסיס פלפל.

בנוסף, צה”ל מבצע פשיטות ליליות בכפר, עוצר מבוגרים וילדים, מגביל את תנועתם של התושבים על ידי הכרזה על נבי סאלח כשטח צבאי סגור, ויורה גז מדמיע לתוך בתי התושבים.

שני בני אדם מתו במהלך ההפגנות. בנובמבר 2012, כוחות צה”ל ירו ברושדי תמימי בגבו. עדויות וידאו מלמדות שצה”ל עכב מאמצים להעבירו באמבולנס לבית החולים. הוא מת כעבור יומיים. בתחקיר לאירוע שערך צה”ל עלה כי חיילים ירו מעל לשמונים פעמים בנשק חם לעבר המפגינים. בדצמבר 2011, חייל צה”ל ירה רימון גז ממרחק קצר בפניו של מוסטפה תמימי. הוא נפטר בבית החולים.

דו”ח אמנסטי שפורסם ב-27 בפברואר 2014, מביא עדויות לכך שישראל משתמשת בכוח מופרז בפיזור הפגנות לא אלימות בגדה המערבית הכבושה, ומצביע על אחריותה לשורה של הריגות ופציעות שבוצעו בצורה לא חוקיות.