ההתקפות על אזרחים במהלך העימות בין ישראל לעזה בקיץ 2014

אמנסטי אינטרנשיונל חקר את סבב הלאימות האחרו בין ישראל לרצעות עזה הידוע בשם ״צוק איתן״, זה חרף סירוב הרשויות הישראלית והמצריות לאפשר את כניסתם של חוקרים מטעם הארגון לרצועה.

דו״חות של אמנסטי בעניין:

  1. אמנסטי אינטרנשיונל תיעד וגינה הפרות של החוק הבינלאומי שבוצעו הן על ידי ישראל והן על ידי חמאס וקבוצות פלסטיניות חמושות בזמן הלחימה. התקיפות האוויריות שביצעה ישראל על מבנים מרכזיים בשלהי מבצע צוק איתן, כוונו באופן ישיר אל עבר מבנים אזרחיים ומהוות פשעי מלחמה, כך מוסר הארגון בדו”ח “שום דבר לא חסין”.
  2. הדו”ח של אמנסטי אינטרנשיונל, “בלתי חוקי וקטלני: מתקפות רקטות ומרגמות על ידי קבוצות פלסטיניות חמושות במהלך הלחימה בישראל/עזה ב-2014”, מביא ראיות לכך שכמה מהמתקפות שנורו מרצועת עזה היוו פשעי מלחמה. הדו”ח סוקר את התקריות בהן נהרגו אזרחים בשטח ישראל מן הירי, וכן תקרית קטלנית בה נהרגו 13 אזרחים פלסטינים, בהם 11 ילדים, מטיל שנורה מרצועת עזה ונפל במחנה הפליטים אל שאטי הממוקם ברצועה. בנוסף, דרכי פעילותם של הארגונים הפלסטיניים ברצועת עזה, הכוללות ירי מאזורי מגורים ושימוש בתחמושת תועה שלא ניתן לכוונה לעבר מטרות צבאיות, מסכמנים מאוד גם את האזרחים בתוך תחומי הרצועה.
  3. דו”ח של אמנסטי אינטרנשיונל מפרט סדרה של הפרות, ביניהן הוצאה להורג ללא משפט של לפחות 23 פלסטינים ומעצר של עשרות אחרים, ביניהם חברים ותומכים של פת”ח. רבים ממעשי ההרג הוצגו בצורה פומבית כמתקפות נגד אנשים שסייעו לישראל בזמן העימות, אך לפחות 16 מהמוצאים להורג היו בשבי חמאס עוד טרם החל העימות. רבים מהם המתינו לתוצאות המשפט שלהם כאשר נלקחו מבית הכלא והוצאו להורג במקום. כוחות חמאס אף חטפו, עינו או תקפו תומכים של הפת”ח, ביניהם חברים לשעבר בכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית.
  4. דו”ח משותף של אמנסטי אינטרנשיונל ו-Forensic Architecture מביא ראיות חדשות לכך שכוחות ישראליים ביצעו פשעי מלחמה בתגובה לשבייתו של חייל ישראלי בזמן מבצע “צוק איתן”. הראיות מצביעות על כך שהאופן השיטתי וככל הנראה המכוון של ההתקפות ברפיח, בהן נהרגו לפחות 135 אזרחים, יכול להגיע לכדי פשע נגד האנושות.

בנוסף, פיתחה אמנסטי בשיתוף עם Forensic Architecture פלטפורמה חדשה הסוקרת את ההריגות והנזק שבוצעו במהלך הלחימה ברצועה.

נכון לכתיבת שורות אלו, לא החלה חקירה אמיתית מצד מי מהצדדים ולא מוצה הדין נגד האחראיים למות האזרחים. אנו מאמנים שבהעדר מתן דין וחשבון של האחראים על מתקפות ופשעים אלו, יהיה קשה לעצור את סבב האלימות הבא.