“דרושה רה-הומניזציה מיידית של כל האזרחים בקונפליקט” 

המחנה הפרו-אנושי, בהובלת ארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מפרסם שני ניירות עמדה במטרה להחזיר את הקול האוניברסלי לפעילות זכויות האדם

נייר עמדה אחד מתמקד בהתרחבות הדה-הומניזציה של ישראלים בארצות הברית ובמערב, בעוד שנייר שני עוסק בהתרחבות הדה-הומניזציה של תושבי רצועת עזה בישראל

שני הניירות מתפרסמים יחד על מנת להיאבק בשתי התופעות הפסולות והמסוכנות ובכדי לסמן לציבור, לאנשים בעמדות מפתח ולקובעי המדיניות כי ישנו צורך מיידי ברה-הומניזציה של כל האזרחים בקונפליקט

נייר העמדה המלא על הדה-הומניזציה של עזתים נכתב בעברית מתוך כוונה לפנות בעיקר לבעלי תפקידים ומקבלי החלטות ישראלים, ונייר העמדה המלא על הדה-הומניזציה של ישראלים נכתב באנגלית ופונה בעיקר למקבלי החלטות בארצות הברית.

קולות ברחבי העולם מתייחסים לישראלים כלא-נפרדים מפעולות השלטון, ועקב כך ככאלו שלא מגיעות להם זכויות אדם בסיסיות. במקביל, קולות ישראלים מתייחסים לכל העזתים כמזוהים עם חמאס. המסר שלנו הוא פשוט ואנושי – כל האזרחים, בשני צידי הקונפליקט, זכאים להגנה ולחיים בטוחים וזכאים שיתייחסו אליהם כבני אדם בעלי זכויות. דרושה רה-הומניזציה מיידית של האזרחים בקונפליקט

מורן אביטל, רכזת הקמפיין הפרו-אנושי באמנסטי אינטרנשיונל ישראל

המחנה הפרו-אנושי, בהובלת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מפרסם היום שני ניירות עמדה מרכזיים כחלק מהמאבק למען זכויותיהם של האזרחים במהלך הקונפליקט ומתוך הרצון להחזיר את הקול האוניברסלי לפעילות זכויות האדם. ניירות העמדה נכתבו במטרה להיאבק בדה-הומניזציה של ישראלים בקרב קהלים במערב ובדה-הומניזציה של פלסטינים, ספציפית של תושבי עזה, בקרב הציבור בישראל ובחלקים במחנה הפרו-ישראלי. הניירות כוללים תיאור של התופעות ושל התרחבותן לאחר פריצת המלחמה בעזה, נתונים, ניתוח והמלצות. נייר העמדה המלא על הדה-הומניזציה של עזתים נכתב בעברית מתוך כוונה לפנות בעיקר לבעלי תפקידים ומקבלי החלטות ישראלים, ונייר העמדה המלא על הדה-הומניזציה של ישראלים נכתב באנגלית ופונה בעיקר למקבלי החלטות בארצות הברית.

הפרויקט הוא חלק מהמאמץ של המחנה הפרו-אנושי – קואליציה גלובלית של ארגוני חברה אזרחית, פעילות ופעילים, בהובלת אמנסטי אינטרנשיונל ישראל – להשמיע קול מובהק וברור של הומניזם ואוניברסליות של זכויות האדם. גיבוש מתווים טובים וצודקים ליום שאחרי המלחמה חייב לכלול גם מאבק במגמות הדה-הומניזציה של שני הצדדים.

נייר העמדה הראשון מתמקד בהתרחבות הדה-הומניזציה של ישראלים בארצות הברית ובמערב. הנייר מפרט כיצד המחאה נגד המלחמה בעזה, שכוללת ביקורת מוצדקת וחשובה, העמיקה במקביל את הדה-הומניזציה של ישראלים במערב, בעיקר בקרב צעירים. הדפוס הזה לא רק מדיר את קולות הקורבנות הישראלים, אלא גם מסמן שינוי חברתי רחב יותר שכולל התעלמות מהאנושיות הבסיסית ומהזכויות של הנפגעים הישראלים. כך, לעיתים נשמעו במסגרת המחאה אף הצדקות או גילויי הבנה לטבח של ה-07.10. 

נייר העמדה השני עוסק בהתרחבות הדה-הומניזציה של תושבי רצועת עזה בישראל. הדה-הומניזציה של הפלסטינים – ובפרט של העזתים – החריפה באופן קיצוני ומדאיג לאחר 07.10, וכללה התרת דם קולקטיבית שלהם אפילו מצד שרים ודמויות ציבוריות בולטות. התפיסה הרווחת בציבור הישראלי רואה את כל או רוב תושבי רצועת עזה כמזוהים עם חמאס. כך מצדיקים ישראלים את ההרג רחב ההיקף וחסר ההבחנה ברצועה. לדה-הומניזציה של תושבי עזה יש תוצאות בפועל, בצורת מדיניות ישראלית שהגבילה מאד סיוע הומניטרי והביאה להרעבה, להתפשטות מחלות, לסבל ולמוות, גם של ילדים. הדה-הומניזציה גם מתבטאת בפועל בצורת לחימה שפוגעת בהמוני תושבי הרצועה שאינם מעורבים בלחימה. התפיסות בבסיס הדה-הומניזציה הזו גם פוגעות קשות בישראלים על ידי הדהוד חוזר של שנאה שמעצב את הקונפליקט כמעגל סגור שקשה להיחלץ ממנו. 

ניירות העמדה כוללים המלצות קונקרטיות למקבלי החלטות שונים, אשר בידיהם למתן את התופעות הפסולות. כך, נייר העמדה בנוגע לדה-הומניזציה של עזתים בישראל זה כולל המלצות קונקרטיות לעורכי מהדורות ותכניות חדשות, כמו גם לגורמי חינוך, לגבי אופן הפעולה הרצוי לקידום רה-הומניזציה של תושבי רצועת עזה. במקביל, נייר העמדה כנגד הדה-הומניזציה של ישראלים מציג המלצות מפורטות באנגלית, מתוך ההכרה כי חלק ניכר מהמאבק בדה-הומניזציה צריך להיעשות בקמפוסים של אוניברסיטאות וקולג’ים בארצות הברית. בין היתר, ממליץ הנייר על הכרה בתופעה ככזו הנבדלת מאנטישמיות ואנטי-ישראליות, השקעה במחקר לצורך זיהוי וניטור השפה שהיא חלק מתופעת הדה-הומניזציה וההשפעות שלה, יצירת קמפיינים אסטרטגיים שמכוונים לייצר אמפתיה והבנה בתוך קהילות, ועוד.

מורן אביטל, רכזת הקמפיין הפרו-אנושי באמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אומרת עם פרסום ניירות העמדה: “קולות ברחבי העולם מתייחסים לישראלים כלא-נפרדים מפעולות השלטון, ועקב כך ככאלו שלא מגיעות להם זכויות אדם בסיסיות. במקביל, קולות ישראלים מתייחסים לכל העזתים כמזוהים עם חמאס. המסר שלנו הוא פשוט ואנושי – כל האזרחים, בשני צידי הקונפליקט, זכאים להגנה ולחיים בטוחים וזכאים שיתייחסו אליהם כבני אדם בעלי זכויות. דרושה רה-הומניזציה מיידית של האזרחים בקונפליקט“.

אנו מזמינים את הציבור להיכנס לאתר המחנה הפרו-אנושי, להתרשם מניירות העמדה, ולהצטרף לקול הפרו-אנושי ההכרחי והחשוב, בין קולות רבים השוללים את האנושיות של אזרחים כה רבים בקונפליקט.