קריאת השכמה: השיטפונות הקטלניים בברזיל מהווים אזהרה לעולם כולו

מדינת ריו גראנדה דו סול, המחוז הדרומי ביותר בברזיל, מתמודדת עם ההשפעות ההרסניות של שינוי האקלים, כאשר עשרות רבות של בני אדם איבדו את חייהם בעקבות גשמים עזים והצפות קיצוניות אשר החלו בסוף חודש אפריל האחרון. אמנסטי אינטרנשיונל ברזיל מציינת כי אלו הגשמים הכבדים ביותר שתועדו במדינת המחוז מזה 63 שנים, ועד כה הם פגעו בצורה קשה בלפחות 400 עיירות.

האסון האקלימי הזה, החמור ביותר בתולדות ברזיל, והרביעי באזור בתוך פחות משנה, הותיר לפחות 538,545 בני אדם ללא קורת גג. מספר האנשים אשר נפגעו ישירות מהשיטפונות או ממפולות הבוץ הגיע ל-2.1 מיליון, כאשר יותר מ-76,000 אנשים עדיין מחפשים מחסה ברחבי המדינה, ולפחות 147 בני אדם נהרגו, נכון לנתונים של אמנסטי ברזיל אשר פורסמו ב-15 במאי.

על פי מידע ממשרד העמים הילידים הברזילאי, למעלה ממחצית מקהילות הילידיות אשר מתגוררות במדינת המחוז נפגעו. על פי המשרד המקומי לשוויון גזעי, הפגיעה הקשה בציבור הרחב הורגשה בצורה קיצונית אף יותר בקרב משפחות אפרו-ברזילאיות ועמים ילידיים, כאשר ידוע כי הקהילות הללו סובלות מהזנחה ארוכת שנים ומחוסר בתשתיות אשר מאפשרות התמודדות עם אסונות טבע.

©️ Douglas Pfeiffer

הנזקים הקיצוניים של הגשמים הללו נגרמו בשל מספר סיבות, המרכזית שבהן היא היחלשות והתרופפות החקיקה להגנת הסביבה ובמוכנות לאסונות טבע של ברזיל בכלל, ומדינת המחוז באופן ספציפי. בשנת 2019, הממשלה המקומית של ריו גראנדה דו סול שינתה 480 כללים וחוקים בקוד הסביבתי שלה. הדבר הוביל לכך שבשנת 2022, הערכות של משרד התובע הכללי של מדינת המחוז הצביעו על כך שבמדינת המחוז נשמרו רק 7% מהיערות, לעומת ממוצע ארצי של 12% באותה תקופת זמן.

למרות שמדינת ריו גרנדה דו סול סובלת מזה שנים מאירועי מזג אוויר קיצוניים, בין אם גשמים כבדים ושיטפונות או בבצורות קטלניות, השלטונות לא הצליחו לייצר מדיניות ציבורית יעילה להתמודדות והסתגלות למשבר האקלים. למרות שהתוכנית למניעת אסונות הושלמה בשנת 2017, היא מעולם לא יישומה. בכך, אנו עדים לדפוס מדאיג אשר מיושם במקומות רבים בעולם – בעיית וסכנות משבר האקלים ידועות אך מקבלי ההחלטות מתעלמים מהן, והאזרחים הפשוטים הם אלו שמשלמים את המחיר הכבד ביותר.

אמנסטי ישראל תמשיך לעקוב, לדווח ולפעול נגד הפרות זכויות אדם וסביבה בברזיל, ותמשיך לפעול על מנת לקדם מציאות שוויונית ובטוחה יותר!

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם!