מגמה מדאיגה: חוק הסוכנים הזרים עבר בגאורגיה בצל מחאות נרחבות

על אף המאבק של ארגוני חברה אזרחית מקומיים ובינלאומיים, בניהם גם אמנסטי אינטרנשיונל, במטרה למנוע את הפגיעה החריפה בזכויותיהם של אזרחי גאורגיה, הממשלה המקומית העבירה ב-14 במאי 2024 את חוק שקיפות על ההשפעה הזרה בצל מחאות ברחבי המדינה. מאז עלתה האפשרות שיעבור החוק, הפגנות רבות התרחשו ברחבי גאורגיה אשר בתגובה זכו לאלימות משטרתית ודיכוי חריף.

הפרלמנט הגיאורגי אימץ את הצעת החוק בדבר “השפעה זרה” בקריאה שלישית ואחרונה, וזאת בצל דיווחים על מהומות ומחאות נרחבות של המפגינים, אשר הסלימו לאלימות עם כוחות המשטרה. תותחי מים ויחידות משטרה מיוחדות נפרסו, והתנועה בבירת המדינה, טביליסי, נחסמה בערב ההצבעה.

“הצעת החוק המזיקה הזו נוגדת את ההתחייבויות הבינלאומיות של גאורגיה בנוגע להגנה על חופש הביטוי וההתאגדות ופוגעת בלב יכולתה של החברה האזרחית לפעול בחופשיות וביעילות.”

מארי סטרוטרס, מנהלת אמנסטי אינטרנשיונל למזרח אירופה ומרכז אסיה

למען שקיפות או דיכוי – על מה המהומה?

Police special forces get mobilised and block the Liberty Square territory on May 13, 2024 in Tbilisi, Georgia ©️ Nicolo Vincenzo Malvestuto/Getty Images.

חוק השקיפות או חוק הסוכנים הזרים, אשר נכתב על ידי מפלגת החלום הגאורגי (Georgian Dream) אשר נמצאת בשלטון מאז 2012, יחייב את כל ארגוני החברה האזרחית אשר יותר מ-20% מתקציבם מגיעים ממקורות זרים להירשם כארגון אשר “מנציח אינטרסים של מעצמה זרה”.

אם יעבור במתכונתו הנוכחית, חוק השקיפות, אשר נודע בעבר כ-“חוק הסוכנים הזרים”, יגרום לכך שארגוני חברה אזרחית בולטים יפסיקו לאלתר את עבודתם בגאורגיה. ארגונים רבים כבר הודיעו כי לא יעבדו במדינה בצל חוק השקיפות מכיוון שזה יקדם הכפשות, סטיגמטיזציה והגבלות לא צודקות על זכותם לחופש ההתאגדות ועמידה על עקרונותיהם.

“הניסיון של ממשלת גאורגיה לבצע חקיקה דכאנית, תוך דיכוי הפגנות לא-אלימות נגדה, חייב להסתיים כעת.”

דניס קריבושייב, סגן מנהל אמנסטי אינטרנשיונל במזרח אירופה ובמרכז אסיה

החוק החדש אשר דומה בצורה מעוררת דאגה לחוק הסוכנים הזרים ברוסיה, עורר מחאות נרחבות בגאורגיה. המשטרה המקומית הפעילה כוח באופן שרירותי ולא סביר נגד מפגינים, לרבות שימוש בתותחי מים ותקיפות קשות, כאשר תיעודים של אמנסטי מוכחים אלימות משטרתית קשה נגד מפגינים מוחים בצורה לגיטימית בהפגנות שלוות.

אמנסטי ישראל תמשיך לעקוב, לדווח ולפעול נגד הפרות זכויות אדם ואזרח בגאורגיה ובעולם כולו!

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם!