אמנסטי ישראל עומדת בפני שימוע פסול ברשות המסים

היום (יום שני, 20.5.2024) תופיע מולי מלקאר, מנכ”לית ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, בפני וועדה מיוחדת אשר הוקמה בהוראתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ’, לבחינת שלילת מעמד המס של העמותה כמוסד ציבורי לפי פקודת מס הכנסה. בראש הוועדה עומד מנכ”ל משרד האוצר, ובין משתתפי הוועדה מצויים מנכ”ל משרד החוץ, מנכ”ל רשות המסים, ובכירים נוספים. 

צעד פסול זו של שר האוצר מהווה רק חולייה בשרשרת ארוכה של בדיקות ובחינות שעברה העמותה בעשור האחרון לשם ביטול מעמד המס שלה – כולן נבעו מלחצים פוליטיים, וכולן הסתיימו בקול ענות חלושה, בחידוש שנתי של מעמד המס של העמותה ובמסקנות כי אין בטענות הפוליטיות נגד העמותה עילה חוקית לשלול מעמד זה. בין היתר, נסיונות שונים לפגוע במעמד העמותה התרחשו בשנים 2016, 2017, 2018, 2019, ו-2023. 

מולי מלקאר, מנכ”לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל: “איננו מופתעים מהקמת הוועדה המיוחדת לבחינת שלילת מעמד המס של העמותה, שהרי מדובר בחלק מנסיונות חוזרים ונשנים של השר סמוטריץ’ להשתיק ולהתנכל לארגוני זכויות אדם, ולאמנסטי ישראל בפרט – מוותיקות עמותות זכויות אדם בישראל”.

זהו אותו סמוטריץ’ שאמר בעבר כי ‘ארגוני זכויות אדם הם איום קיומי על ישראל והממשלה חייבת לטפל בהם’, אך היום עומדות לרשותו רשויות המס, בהן הוא עושה שימוש באופן ציני

מולי מלקאר, מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

מלקאר הוסיפה: “אני בעיקר מודאגת מפוליטיזציה של רשות המסים, אותה גורר לקלחת שר האוצר סמוטריץ’ באופן חסר אחריות. תהיה זו בכייה לדורות ופגיעה באמון הציבורי אם רשות המסים תפעל ככלי פוליטי המופעל בידי שר האוצר, צעד אשר יפגום במעמדה העצמאי של רשות המסים. ישנן מדינות, כגון רוסיה, בה הרשויות הכלכליות כפופות לרצון הפוליטי של הממשלה, ומשמשות ככלי לפגיעה בארגוני זכויות אדם – אנו מקווים שישראל לא תצטרף לרשימה זו. אנו מפצירים באנשי המקצוע והשירות הציבורי בוועדה, ובכלל זאת מנכ”ל רשות המסים ויועמ”ש משרד האוצר, לפעול בצורה מקצועית ולהשיל מעליהם לחצים פוליטיים.”

הטענות המועלות כלפי העמותה כוללות התייחסות למספר פרסומים – חלקם ישנים מאוד, וחלקם מיוחסים לתנועת אמנסטי העולמית ולא נאמרו כלל על ידי עמותת אמנסטי ישראל – אשר לטענת ראש הוועדה עוברים על חוק החרם. זוהי העלאה מחדש של טענות לעוסות, אשר נידונו בעבר ונדחו על הסף. אנחנו מבהירים שקריאה להסיר השקעות בחברות וגופים כלכליים שמפרים זכויות אדם היא מעשה לגיטימי ופעולה לא אלימה, ואמנסטי מגינה על זכותם של יחידים וקבוצות להשתמש בכלי זה, בשם חופש הביטוי.  למעשה, לא השתנה דבר מלבד רצונו של השר סמוטריץ’ להכפיף סוגייה שאמורה להיות מקצועית לאג’נדה הפוליטית הקיצונית שלו, תוך רמיסת הדרגים והשיקולים המקצועיים.

“למען הסר ספק – אמנסטי ישראל הינה עמותה נפרדת מאמנסטי העולמית, לא רק מבחינה משפטית אלא גם מהותית – היא מובילה לא פעם קו נבדל מזה של התנועה העולמית. עמותת אמנסטי ישראל אינה עוברת על חוק החרם, אינה מקדמת אמברגו נשק על ישראל, כפי שכבר הדגשנו בעבר, ודברים אלו ידועים וברורים לשר האוצר, שהרי ניסיונות השתקה קודמים נדחו על ידי גורמי המקצוע”, אמרה מולי מלקאר.

למותר לציין, אנו נמשיך לפעול למען זכויות האדם של כל האזרחים בקונפליקט, ישראלים ופלסטינים, ולשמש כשגרירים של אזרחי ישראל בתוך תנועת זכויות האדם הגדולה בעולם, על אף ניסיונותיו של השר סמוטריץ’ לפגוע בעבודתנו

מולי מלקאר, מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

הצטרפו למשפחת זכויות האדם הגדולה בעולם!