אמנסטי אינטרנשיונל: על ישראל לסיים את כיבוש פלסטין בכדי להפסיק לתדלק הפרות שיטתיות של זכויות אדם ואפרטהייד

על רקע פתיחת דיוני בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג לבחינת ההשלכות החוקיות של הכיבוש הישראלי המתמשך, התנועה הבינלאומית קובעת כי הכיבוש הישראלי את פלסטין אינו חוקי 

אמנסטי אינטרנשיונל מצהירה כי ישראל חייבת לסיים את הכיבוש האכזרי של עזה והגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, שאותו היא מקיימת מאז 1967, על רקע פתיחת דיוני בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג לבחינת ההשלכות החוקיות של הכיבוש הישראלי המתמשך.

“הכיבוש הישראלי הינו הכיבוש הצבאי הארוך ביותר, ואחד מהקטלניים ביותר בעולם. במשך עשורים, הכיבוש של רצועת עזה והגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים אשר סופחה באופן בלתי חוקי, התאפיין בהפרות זכויות אדם נרחבות ושיטתיות כנגד פלסטינים. הכיבוש גם איפשר והעמיק את מנגנון האפרטהייד הנכפה על פלסטינים”, אמרה אנייס קלמאר, מזכ”לית אמנסטי אינטרנשיונל.

החוק ההומניטרי הבינלאומי קובע כי כיבוש שטח במהלך קונפליקט אמור להיות זמני. הכח הכובש מחויב לנהל את השטח הכבוש לטובת האוכלוסייה הנכבשת, ולשמר עד כמה שניתן את המצב הקיים בעת תחילת הכיבוש, ובכלל זאת כיבוד החוקים הקיימים והימנעות משינויים דמוגרפיים. הכיבוש הישראלי כשל מלקיים את העקרונות הבסיסיים הללו של החוק הבינלאומי. משך הכיבוש הישראלי, אשר מתמשך לאורך יותר מחצי מאה, ביחד עם הסיפוח הרשמי הבלתי-חוקי של מזרח ירושלים והסיפוח דה-פקטו של שטחים נרחבים בגדה המערבית באמצעות הפקעת קרקעות והרחבת התנחלויות, מספק הוכחה ברורה כי מטרת ישראל הינה כיבוש קבוע לטובת הכח הכובש ואזרחיו.