אנחת רווחה: פעילי זכויות אדם בטורקיה זוכו מהאשמות חסרות בסיס

ביולי 2020 הרשיע בית המשפט בטורקיה ארבעה פעילי זכויות אדם מקומיים ודן אותם לעונשי מאסר ממושכים. ארבעת המורשעים היו חלק מקבוצה של 11 פעילי זכויות אדם אשר נעצרה בפרשת בויוקאדה (Büyükada).

בתחילת החודש החליט בית המשפט להפוך את ההחלטה ולבטל את ההאשמות נגד הנאשמים – במה שאמנסטי הגדירה כהקלה עצומה וניצחון, וכן כהוכחה כי התביעות הללו בטורקיה הן פוליטיות ולא הוגנות.

ארבעת הפעילים ששוחררו בתחילת החודש הינם טאנר קיליץ’, יו”ר ומייסד אמנסטי טורקיה, אידיל אסר, המנהל לשעבר של אמנסטי טורקיה, אוזלם דלקירן וגונאל קורסון – שני פעילי זכויות אדם טורקיים מוכרים.

קיליץ’, עורך דין לזכויות פליטים, נעצר ביוני 2017 והיה במעצר במשך יותר מ-14 חודשים. למרות היעדר מוחלט של ראיות, בקיץ 2020 הוא הורשע ב”חברות בארגון טרור” ונידון לשש שנים ושלושה חודשי מאסר. אידיל, אוזלם וגונאל נידונו כל אחד ל-25 חודשים בגין “סיוע לארגון טרור” ונכלאו ליותר משלושה חודשים במהלך 2017.

המתקפה החריפה של הממשלה הטורקית נגד פעילי זכויות אדם, בדגש על פעילי ועובדי אמנסטי אינטרנשיונל, הינה מזעזעת ומבשרת רעות בנוגע ליכולת להגן ולקדם זכויות אדם ואזרח במדינה.

בחודש ינואר האחרון פרסמנו כתבה מקיפה אודות הפרות זכויות אדם חמורות של הממשלה הטורקית אשר התבטאו בפגיעה חריפה בחופש הביטוי ורדיפה של מתנגדי משטר, דיכוי קשה של קהילת הלהטבא”ק, ופרישתה של המדינה מאמנת איסטנבול, העוסקת במיגור אלימות מגדרית, מכיוון שהיא: “נוגדת את האסלאם ואת הערכים השמרניים של טורקיה”, כלשונו של ארדואן. 

אפקטיביות של בית הדין האירופאי לזכויות אדם

במהלך 12 דיונים בבית המשפט בטורקיה, כל האשמה שהועלתה נגד ארבעת פעילי זכויות האדם הוכחה שוב ושוב כחסרת כל בסיס. במשך שש שנים, האשמות, אשר בוטלו לאחרונה על ידי בית המשפט, התקבלו כעובדה גמורה.

ביטול פסק הדין הגיע לאחר החלטת בית הדין האירופי לזכויות אדם בשנת 2022 אשר דחה את בקשתה של טורקיה לבטל את החלטתו הראשונית של בית הדין האירופאי מ-2020, וקבע כי מעצרו של טאנר קיליץ’ הפר את זכויות האדם והאזרח שלו.

במאי 2022, בית המשפט האירופי אישר באופן סופי כי לרשויות בטורקיה אין “כל חשד סביר כי טאנר קיליץ’ ביצע כל עבירה”. בנוסף, בית הדין לזכויות אדם קבע כי כליאתם של שאר הפעילים תחת אישומים הקשורים לטרור הינם “קשורים באופן ישיר לפעילותם כמגנים על זכויות אדם” ואין בהם אמת.

אנו שואבים עידוד מביטול גזר הדין המופרך נגד פעילי זכויות האדם בטורקיה, ומברכים את בית הדין האירופאי לזכויות אדם אשר הצליח לקדם את המהלך, וקוראים למשטר בטורקיה להגן, לכבד ולקדם זכויות אדם ואזרח!

הצטרפו אלינו עכשיו וביחד נשנה את העולם!