אנג’לינה ג’ולי ואמנסטי אינטרנשיונל משיקות ספר לנוער על זכויות הילדים

אנג’לינה ג’ולי שיתפה פעולה עם תנועת אמנסטי אינטרנשיונל בכתיבת ספר לבני נוער וילדים, הסוקר את הזכויות הכלולות באמנת האו”ם לזכויות הילד ומעצים את הילדים להתבטא נגד עוולות. הספר הושק בנוסח האנגלי שלו הלילה (ד’) וצפוי להתפרסם בעוד מבחר שפות. הספר נכתב בסיוע של ילדים ונוער ברחבי העולם ותוך התייעצות עם עורכת הדין לזכויות ילדים, ג’רלדין ואן ביורן, אחת ממנסחות האמנה ההיסטורית שהעניקה לראשונה לילדים מערך זכויות ייחודי משלהם. את הספר מלווה קורס מקוון מיוחד (באנגלית בשלב זה) לילדים שהוא חלק מהאקדמיה המקוונת לזכויות אדם של אמנסטי אינטרנשיונל

הספר, דעו את הזכויות שלכם (ודרשו לממש אותן), נוצר מתוך דאגה משותפת מהעובדה שילדים ומבוגרים אינם מודעים לעיתים קרובות  לזכויות האדם של הילדים. משמעות הדבר היא שילדים נותרים פגיעים במיוחד כאשר זכויות אלה מופרות, ללא אפשרות לשפר את מצבם. הספר לא רק מיידע את הילדים לגבי הזכויות, אלא גם מעניק לילדים כלים שיוכלו בתקווה להגן באמצעותם על עצמם ועל אחרים ומצביע על האופן שבו ממשלות ומדינות בעולם אינן שומרות על זכויות הילדים ואינן ממלאות את מחוייבויותיהן החוקיות לכך.

הספר נכתב בתקופה שבה ברחבי העולם התקיימו הפגנות בהשתתפות מספרים חסרי תקדים של ילדים, הן ברחובות והן באינטרנט, בין היתר נגד מצב החירום האקלימי, נגד גזענות ונגד אי-שוויון בין המינים. החזון שהוביל את יצירת הספר הוא שכל בני הנוער ידעו ויוכלו לתבוע את זכויותיהם, ללא תלות בזהותם או במקום מגוריהם. 

אנג’לינה ג’ולי אמרה: “לו עמדו הממשלות במילתן, ואילו כל המבוגרים היו מכבדים את זכויות הילדים, לא היה אז כל צורך בספר הזה. לילדים יש זכויות בדיוק כשם שלמבוגרים יש זכויות וחובה שיהיו להם העוצמות והסוכנות האישית כדי לדרוש אותן. ‘דעו את הזכויות שלכם (ודרשו לממש אותן)’ הוא ספר שחלק מהמבוגרים היו מעדיפים שילדים לא יקראו, משום שהוא יצייד את הילדים בידע שיאפשר להגן על זכויותיהם ועל זכויותיהם של אחרים. ממשלות חתמו על האמנה להגנה על זכויות הילד עוד מ-1989, אך עדיין רבות מהן כלל אינן מקשיבות לקולותיהם של הילדים. בכמה מדינות ילדות צעירות, כבנות תשע, מאולצות להינשא. באופן גלובלי, יותר מ-61 מיליון ילדים אינם זוכים אף לחינוך בבית ספר יסודי, ובשנת 2019 אחד מכל שישה ילדים חי בעוני קיצוני – מספר שעלה משמעותית בזמן המגיפה העולמית. הגיע הזמן להזכיר לעולם את מחוייבותו לזכויות הילדים”. 

הספר מיועד לילדים וילדות מגיל 13 ומעלה, ומפרט את קבוצות הזכויות העיקריות וכיצד הן חלות בעולם האמיתי ביחס למגוון נושאים, כולל חופש הביטוי, שוויון מגדרי וגזעי, בריאות, אקלים נקי וסביבה בת קיימא.  כל קבוצת זכויות תלווה בסיפורים אמיתיים של ילדים פעילים שנלחמים כדי להביא לשינוי בכל מקום בעולם, וכן ציטוטים שלהם.

הספר יכלול גם מדריך שיסביר לילדים כיצד לתבוע את זכויותיהם – קיום מחאה, לימוד והסברה, התמודדות עם מערכות החוק ומתקפה על עוולות ואי-צדק בבית, בבית הספר או בקהילה, הן ברמה הלאומית והן ברמה הבינלאומית.

“אנו באמנסטי שמחים מאוד לעבוד עם אנג’לינה ג’ולי, עם ג’רלדין ואן ביורן ועם צעירים מרחבי העולם על ספר רב השפעה זה. העולם זקוק לו נואשות מאז שאמנת האו”ם לזכויות הילד העניקה לילדים מערך זכויות ייחודי משלהם”, אמרה ניקי פרקר, מנהלת שותפויות ספרים והוצאה לאור באמנסטי אינטרנשיונל.